Дори Дива може да се погрижи за акумулатора на автомобила си

Прекрасни дами, замисляте ли се колко ще е чудесно, ако можете сами да смените спуканата гума, акумулаторната батерия или маслото на двигателя? Ние знаем, че на крехките ви плещи стоят достатъчно други задачи, така че вероятно последното нещо, което опитвате е да се превърнете в кварталния механик.

И напълно ви разбираме! Но след като изгубите цял следобед в очакване на вашата половинка, брат или приятел да се прибере, за да се погрижи за безжизнената батерия на вашия автомобил, няма ли да е чудесно, ако се справите сами? Достатъчно е да извършите един лесен набор от действия, за да не зависите от друг.

Всеки човек е уникален и Аутоспот не би си позволил да поставя вас или когото и да било под общ знаменател, но фактът, че сте наш фен и четете това, означава, че сте готови да си поизцапате ръцете. Ето какво трябва да знаете, за да смените акумулаторната батерия при необходимост:

  • Проверете марката, модела и годината на производство на колата в ръководтсвото на автомобила или на самата батерия.
  • Много често при смяна на батерията се налага да се погрижите и за алтернатора, така че проверете и за него при търсенето на нов акумулатор.

Алтернаторът е елемент, който спомага за генерирането на енергия в автомобила, необходима за задвижването и безпроблемната му работа. Когато напрежението не е достатъчно, най-напред това се усеща по светлините на таблото.

  • Набавете си малък комплект инструменти и гаечен ключ. След като разполагате с всичко необходимо, остава да смените батерията.
  • Развийте винтовете, вдигнете старата батерия, поставете новата и след това завийте обратно винтовете.  

Възможно е да сте забравили светлините или радиото включени през цялата нощ. Ако случаят е такъв, достатъчно ще е да заредите батерията. За целта са ви необходими чифт кабели (добре е винаги да разполагате с такива в багажника) и зарядно устройство

При изправен акумулатор напрежението на волтажа трябва да е между 13,8 до 14,4 V. Всичко под или над тези граници е индикатор за проблем в алтернатора, диотите, четките, самия акумулатор или клемите. В такъв случай ще се наложи да посетите сервиза за професионална диагностика.

След като приключи смяната или зареждането на акумулатора, задайте ток, за да се уверите, че всичко работи както трябва.


Надяваме се, че статията ви е била полезна. В случай, че никога не сте отваряли капака на колата или нямате представа какво е гаечен ключ, отидете на autospot.bg, обадете се на Пътна помощ (ако аварирате на пътя) или все пак изчакайте любимото момче.