4 сигурни стъпки, с които да предпазите автомобила си от солта по зимните пътища

Студ, виелици и лед. Нека си го кажем – зимното шофиране е изтощително и повечето шофьори биха искат да прекарват, колкото се може по-малко време извън колата си.

Но един поглед върху вълнообразните бели линии по джантите, купето и стелките е достатъчен, за да разберете, че по вашия автомобил има сол, която се налага да почистите.

Доколко солта е вредна за колата в дългосрочен план?

Боята на съвременните превозна средства не е на водна основа, така че солта може да нанесе щети, ако попадне под лаковото покритие. Възможно е по лака да има драскотини, през които солта да достигне ламарината. Добре е подобни несъвършенства да се обработват своевременно, така че да се предотврати образуването на ръждиви язви. След края на зимни период, повредите могат да бъдат отстранени по-старателно.

Солта и пясъкът могат да се задържат върху пътната настилка седмици, след като са поставени. Ето защо през зимата трябва да свикнете с идеята да миете колата си на всеки 10 дни.

При миенето на колата през зимата, не е препоръчително да се използва четка. Втриването на солните кристали по повърхността действа като шкурка върху горното покритие. Почистването се извършва с обилно количество вода и мека гъба.

Предлагаме ви 4 лесни и сигурни стъпки, с които няма да оставите шанс на солта да нанесе вреди по колата ви. Ето как:

ПЪРВА СТЪПКА: Измивайте редовно превозното средство и особено ходовата част

Поради затруднения достъп, долната част на автомобила е най-трудна за почистване. Същевременно това е и най-податливия на ръжда и корозия участък, т.к. е в постоянен контакт с наслоената маса на пътя. Постарайте да отстраните всичко излишно, за да избегнете бъдещи проблеми.

  • Започнете със силна струя чиста вода, която да отстрани по-голямата част от мръсотията.
  • Изплакнете шасито, калниците, колелата, и ауспуха.
  • Внимавайте да не влиза вода в изпускателната тръба или в някой от отворите за въздух.
  • Използвайте подходящ шампоан и мека гъба, за да не нараните защитното покритие.
  • Пригответе две кофи с вода – една, в която да измивате пяната от гъбата и втора за изплакване с чиста вода.
  • Изплакнете напълно смесената със сол пяна от автомобила.
  • Подсушете всички ръбове на вратите, прозорците и бравите, така че да не замръзнат през нощта. Подсигурете се, като използвате спрей против замръзване.
  • Нанесете защитен слой вакса върху автомобила.

ВТОРА СТЪПКА: Ваксиране

Обикновено сивкавата каша от сол и сняг, става обичайна гледка след Коледа, така че сега е най-подходящият момент да използвате вакса за автомобила си. По този начин ще предпазите боята и лаковото покритие от корозивното действие на солта, с която снегопочистващите служби обезопасяват пътищата през зимата.

ТРЕТА СТЪПКА: Почистете солта от стелките

При качването в колата, снегът и солта от обувките ви, се разтичат директно по стелките. Добро решение е да си набавите комплект гумени стелки, които са подходящи за всички сезони. Ако вече е късно и солта е превзела пода на автомобила, може да решите проблема с малко топла вода и бял оцет в равно съотношение. С приготвената смес:

  • Напръскайте засегнатия от солта участък. Ако не разполагате със бутилка тип пръскалка, използвайте малко количество от течността.
  • Почистете внимателно с четка, колкото солта да се събере на купчинка.
  • Не тупайте стелката на земята отвън, т.к така ще поеме още сол.
  • Използвайте суха абсорбираща кърпа.
  • Повторете целия процес, докато премахнете всичката сол. Ако солта е упорита, вместо кърпа използвайте прахосмукачка.

Всичко това може и да отнеме известно време, но солта ще изчезне и няма да ви създава неприятности през зимата.

ЧЕТВЪРТА СТЪПКА: Потърсете Аутоспот

Разчитайте на Аутоспот, когато се нуждаете от точните, качествени и изгодни продукти за автомобил през зимата. Ние сме повече от щастливи, когато ви помагаме да го поддържате на ниво през цялата година. Не се колебайте да се свържете с нас.