Нови решения за старите гуми или как да направим света малко по-добър?

Залежите от природни богатства се изчерпват и вече десетилетия учените търсят начини да оползотворят газа и нефтохимическите продукти, които се съдържат в старите автомобилни гуми.

Проблемът е глобален. Само в Европейския съюз ежегодно се изхвърлят 2 милиона тона стари гуми, във Великобритания – 400 хиляди, а из сметищата в САЩ броят им надвишава 3 милиарда – по 300 милиона на година!

Според учените унищожаването или зариването на старите гуми, е чисто разхищение на суровини, поради което усилено се търсят начини за рециклиране и повторното им използване. Около 60 % от общата маса на гумите може да се превърне в мазут чрез усъвършенстване на стара технология, известна като спиролиза. При термичния процес гумата се разгражда на съединения: масла, газове, въглерод и стоманена тел. Получава се течно гориво с качества между мазут и дизел, и нискокачествени сажди. Отделените газове - водород, метан и други въглеводороди, притежават достатъчно голяма енергийна стойност. 

Пазарната цена на вторичните продукти се равнява на 20 % от стойността на нова автомобилна гума, и то получени от един толкова проблемен отпадък. До момента това е първият реален заместител на сметищата за гуми (през лятото изхвърлените гуми събират вода и стават развъдници на комари и болести).

ПАЗАРНА СТОЙНОСТ

Търговската реализация на продуктите идва основно от съединението лимонен, което има широко индустриално приложение – използва се в разтворители, смоли и ароматни съставки, а също като екологична алтернатива на газовете, разрушаващи озоновия слой.

Активен въглен

Изследванията позволяват да се разработи технология за получаване на активен въглен от стари автомобилни гуми. Активният въглен е отличен абсорбатор, а добит от стари гуми той притежава порьозност и концентрация на сярно съдържание, необходими за отстраняване на живачните съединения от индустриалните отпадъчни води и газовете, изхвърляни в атмосферата. Стойностите превишават многократно тези на суровината, използвана в момента и добивана основно от дървесина, лигнит, торф и кокосови черупки.

Отстраняването на токсичните живачни съединения, е особено важна задача за индустрията, заради завишените изисквания на ЕС. Използването на евтин активен въглен, получен от стари автомобилни гуми, ще направи възможно спазването на нормите относно замърсяването, тъй като засега пречистването е сложен и скъп процес. Към момента във Великобритания цената на един тон активен въглен, използван при инсталациите за изгаряне (инсинераторите), е между 500 и 750 лири стерлинги.

Производство на цимент

Старите гуми могат да се използват като алтернативно гориво при производството на цимент - основна съставка в бетона. Обикновено цели гуми се вкарват в циментови пещи, където високите температури на газа (1000-1200°C) причиняват почти мигновено, пълно и бездимно изгаряне на гумата.  

КАК САМИ ДА РЕЦИКЛИРАТЕ СТАРИТЕ ГУМИ НА АВТОМОБИЛА?

Заедно с изследванията за откриване на радикално решение, голяма част от старите гуми се раздробяват и използват повторно по различни начини - като настилка на детски площадки и балатуми, в асфалта, за мулчиране на градината или басейна и дори като строителен материал в "зелени" конструкции. Вижте няколко идеи как сами да рециклирате старите гуми на автомобила.

  • Превърнете старата гума в люлка, като я привържете с въже към здрав клон.
  • С малко въображение и допълнителни строителни материали, може да използвате старите гуми, за да построите цяла детска площадка с уреди за катерене, пясъчник и други забавни препятствия.

  • Прикрепете няколко гуми една към друга чрез лепило или болтове. Поиграйте си с дизайна и формата. Боядисайте ги във весели цветове и ги използвайте като саксия за цветя. Забележка: автомобилните гуми не са подходящи за отглеждане на храна!

  • Подредете два реда гуми един до друг, но малко разчупено и ги използвайте като част от вашата тренировка.
  • Направете дворна масичка от две стари гуми. Боядисайте ги в приятни цветове. След като изсъхнат, прикрепете гумите една върху друга с лепило, болтове или въже и поставете кръгъл стъклен капак отгоре. Направете си кафе и се радвайте на „зелената“ мебел, която сътворихте.
  • Потърсете още вдъхновение в интернет - ще откриете много добри идеи!

Използвайте старите гуми на автомобила както прецените, важното е да ги рециклирате по някакъв начин. Така ще помогнете в опазването на околната среда и ще направите света малко по-добър.


Вземете вашите нови летни гуми изгодно от autospot.bg. Това е добра предпоставка да се възползвате от тях за максималния период, заложен от производителя.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ:

Екологичните гуми – сбогом на вулканизацията на каучука?

Какво рискувате при закупуването на употребявани гуми?