Как да преодолеете черния лед на пътя?

Фантастични романи, филми и дори компютърни игри са озаглавени с името „Черен лед“. Има нещо свръхестествено в това словосъчетание, а фактът, че е реално природно  явление, и то едно от най-опасните на пътя, му придава още повече мистицизъм.

Януарският студ и влага навън създават идеални условия, в които тепърва пътният таласъм ще вилнее по пътищата. И така ще е поне до март, когато най-могъщият властелин на времето по нашите ширини – Баба Марта, не дойде да въдвори ред.

Дотогава обаче остава много време, през което трябва да се шофира изключително внимателно, особено при преминаване в близост до реки, мостове, виадукти, тунели и надлези.

Тези зони съвпадат с местата, където принципно водачите трябва да съобразяват дистанцията и скоростта си и това не е случайно. Циркулирането на студения въздух около надлезите, изстудява много бързо платното, така че с право там може да се очаква черен лед. Наличието на мъгла при минусови температури е друг сигнал за това.

Как се образува черен лед? 

Феноменът се образува в резултат на разликата в температурата на въздуха и асфалта. Така малки студени капки се утаяват на повърхността, сливат се и замръзват заедно, като образуват невидим слой лед. Той е толкова тънък, че придобива цвета на повърхността отдолу, а липсата на мехурчета или характерният лъскав ефект на обикновения лед, правят пътя да изглежда мокър, но не и хлъзгав.

В градовете черен лед може да се образува през зимата при интензивно пътно движение, особено по време на задръстване, когато кондензът от ауспусите попадне върху асфалта и има вероятност да замръзне. 

Как да преминете участък с черен лед?

Ако колата започне да поднася без видима причина, вероятно карате върху черен лед. Преди всичко не изпадайте в паника. Обикновено страшният участък продължава 10-тина метра и може да бъде преодолян успешно. Ето как:

  • Не се поддавайте на инстинкта да натиснете спирачките.
  • Позволете на колата да премине плавно, като я насочвате внимателно с волана напред и правите възможно най-малко движения с командите.
  • Ако усетите, че плъзгането ще ви изкарва извън пътя, опитайте да се насочите към най-малко рисковото място, като крайпътна преспа например.
  • Ако автомобилът ви се е завъртял или се е ударил, но намерението ви е да продължите, направете го внимателно, като известите останалите водачи, чрез съответните светлини.
  • Ако колата не може да се движи повече и трябва да излезете от нея, направете го само след като се уверите, че не се задава друг автомобил попаднал в капана. Имайте предвид, че при директен удар най-защитени ще сте вътре в превозното средство.

Това е януари – екстремни условия, изискващи добри умения за шофиране и солидна подготовка на автомобила. Знаете – Аутоспот може да разтопи леденото сърце на зимата – от качествени зимни гуми за добро сцепление до различни продукти за размразяване. И така, докато слънцето само не освободи асфалта от коварната прегръдка на черния лед.